Відкритий урок "релігія". Відкритий урок «Релігія як одна з форм культури Розробка відкритого уроку релігієзнавства




Міністерство освіти, науки та молодіжної політики Краснодарського краюдержавне бюджетне професійне освітня установаКраснодарського краю«КРАСНОДАРСЬКИЙ ТЕХНІЧНИЙ КОЛЕДЖ»

План – конспект

Відкритого навчального заняття

По темі:

«Релігія як феномен культури. Світові релігії.

викладач вищої кваліфікаційної категорії

Зіброва Світлана Костянтинівна

Краснодар

2016

Тема уроку: «Релігія як феномен культури. Світові релігії»

Дата____________ Група_______________

Предмет: «Суспільствознавство»

Підручник: Важенін А.Г. Суспільствознавство. Підручник для студентів СПО. Москва, 2015 р.

Цілі уроку:

  1. Освітні –

формувати знання учнів (на основі наявних) про сутність релігії та основних відмінних рисахсвітових релігій;

позначити роль релігії в сучасному світі.

  1. Виховні –

формувати в учнів толерантність до проявів протилежних поглядів, коректність в обговоренні світоглядних проблем;

долучати тих, хто навчається до морально-духовних цінностей, вироблених людством;

спонукати учнів до рефлексії своєї пізнавальної діяльності.

  1. Розвиваючі –

Розвивати комунікативні навички, уміння отримувати необхідну інформаціюіз запропонованих відомостей, порівнювати, зіставляти, аналізувати, виявляти проблему та оцінювати різні точки зору.

  1. Методичні –

Застосування ідей педагогічної філософії конструктивізму: створення сприятливих умов самостійної мисленнєвої діяльності учнів, залучення у процесі навчання; формування пізнавальної активності учнів щодо нового материала.

Тип уроку:

Комбіноване заняття.

Питання уроку:

1. Що таке релігія?

2. Яку роль та функції вона виконує?

3. Які види релігій відомі людству?

4.Що таке СВІТОВІ РЕЛІГІЇ?

5. Які правничий та свободи, у сфері релігійних світоглядів гарантовані громадянам демократичних держав?

Основні поняття:

Релігія, монотеїзм, політеїзм, анімізм, фетишизм, тотемізм, світові релігії, свобода совісті.

Обладнання:

Мультимедійний проектор, магнітофон, Біблія, Коран, ікони, інші предмети релігійних культів, роздатковий матеріал для учнів у вигляді інформаційної таблиці для самостійного заповнення, уривків із Біблії, Корану, настанов Будди.

Використовувані технології:

  1. Проектно – дослідна технологія.
  2. Інформаційно-комунікаційна технологія.
  3. Навчання у співпраці
  4. Технологія створення сприятливої ​​атмосфери.

Міжпредметні зв'язки:

суспільствознавство, історія.

Матеріально-технічне забезпечення уроку:

навчальні тексти, роздатковий матеріал, таблиця, схема, мультимедійне обладнання, наочні посібники(Предмети, що відносяться до різних релігій).

Хід уроку:

Епіграф уроку:

«До Бога приходять не екскурсії з гідом,

а самотні мандрівники» В.Набоков

I. Вступ

1. Викладач пояснює мету, завдання уроку, ставить основні питання уроку.

Слайди №1, 2 Презентації .

2. Ввідне слововикладача.

РЕЛІГІЯ (від лат. religio - побожність, святиня, предмет культу), світогляд та світовідчуття, а також відповідна поведінка та специфічні дії(Культ), заснована на вірі в існування бога або богів, надприродного. Історичні формирозвитку релігії: племінні, національно-державні (етнічні), світові (буддизм, християнство, іслам).
Походження цього слова пов'язують з латинським дієсловом «ставитися з повагою», а за іншою версією «пов'язувати» (небо та землю, божество та людину… Розповідь про роль релігії).

Слайди №3, 4.

ІІ. Основна частина

1 етап. Повторення вивченого.

Запитання для студентів супроводжуються картинками на слайдах.

  • Які основні функції має релігія?
  • На які види поділяються релігії?
  • Дивлячись на слайди, визначте про які релігії йдеться?

Слайди №5. 6, 7. Комплекс вірувань та обрядів первісного суспільства, пов'язаних з уявленням про спорідненість між групами людей (зазвичай пологами) тощо. тотемами (на мові оджибве ототем - його рід) - видами тварин і рослин (рідше явищами природи та неживими предметами); кожен рід носив ім'я свого тотема. Його не можна було вбивати та вживати в їжу. (ТОТЕМІЗМ)

Слайди № 8, 9. (від франц. fetiche - ідол, талісман), культ неживих предметів - фетишів, наділених, за уявленнями віруючих, надприродними властивостями. Був поширений у всіх первісних народів. Збережені риси - віра в амулети, обереги, талісмани. (ФЕТИШИЗМ)

Слайд № 10, 11. (від лат. anima, animus - душа, дух), віра в існування душ і духів, обов'язковий елементбудь-якої релігії. (АНІМІЗМ)

  • Чи зустрічаються у світі дані релігійні культи?
  • Що вам відомо про релігії у сучасному світі?

2 етап . Вивчення матеріалів уроку.

Слово надається групам експертів, які підготували повідомлення про світові релігії.
Кожен із груп показує свою слайдову презентацію.
варіанти презентацій студентівБуддизм , Християнство , Іслам .

По ходу повідомлень група заносить необхідну інформацію до інформаційної таблиці, яка залишається у студентів і вклеюється у робочий зошит.
(Див. Додаток 1 , таблиця 1, роздруковується заздалегідь і лунає).

3 етап . Робота з документами

Група ділиться на підгрупи вивчення уривків із джерел світових релігій: Корану, Біблії, настанов Будди.
(Див. Додаток 2 , Додаток 3 , Додаток 4 .) Далі пропонується узагальнити щойно отриману інформацію з питань, запропонованих до документів.
Вивчення документів відбувається під духовну музику російських композиторів.

Пояснення до уривку з Біблії:

Слово – ЛОГОС (грец. logos ), одне з основних понять давньогрецької філософії; одночасно «слово» («пропозиція», «висловлювання», «мова») та «сенс» («поняття», «судження», «підстава»).

Введено Гераклітом: логос як універсальна свідомість, ритм і пропорційність буття, тотожна першостихії вогню. У стоїцизмі - ефірно-вогненна душа космосу і сукупність формотворчих потенцій («насіннєві логоси»), від яких в інертній матерії «зачинаються» речі. У християнстві логос ототожнений з 2-м обличчям Трійці.

Валеопауза

Гімнастика для очей:

Подивіться на найдальшу від вас точку

На ближню точку

Ліворуч

Праворуч

закрийте очі

4 етап : Закріплення та узагальнення:

Після роботи з текстом документа та валеопаузи групи учнів дають відповіді за своїми завданнями.

  1. Чому ці релігії названі світовими?
    2. До якого виду та типу можна віднести кожну зі світових релігій?
    3. Які загальні рисиЧи можна виділити у розглянутих релігій?
    4. Які між ними відмінності?
    5. Що таке свобода совісті, що вона означає для громадян демократичних держав?

ІІІ. Висновок

Можливо, запропонувати учням самостійно зробити висновок за матеріалами уроку або провести розмову з питань:

– Що нового про релігію Ви сьогодні дізналися на уроці?
– Які висновки про роль релігії у житті можна зробити?

Валеологічна хвилина:

Пропоную помінятись місцями тим студентам, хто:
- дізнався сьогодні щось нове;
- хто засвоїв сьогоднішній урок;

Ті учасники, які відповідають на запитання задовільно, мають швидко піднятися зі свого місця та пересісти на 3 ряд. Якщо учасники відповідають на запитання негативно, вони залишаються на своїх місцях.

Технологічна карта уроку.

Етапи

Форми та методи

Час

1. Залучення студентів до навчальної діяльності

Організаційний момент, вступне слово викладача, позначення значення теми, що вивчається, і цілей уроку.

2 хв.

2. Отримання нових знань під час лекції розмови

Організація діяльності з вивчення нового матеріалу.

План вивчення нового матеріалу:

  1. Сутність релігій.
  2. Різноманітність релігій. Світові релігії.
  1. Буддизм.
  2. Християнство.
  3. Іслам.
  1. Про релігію. Думаємо, аналізуємо, розмірковуємо…
  2. Роль релігій у світі.

Під час викладу нового матеріалу студенти записують на листочках 5 різних питань та завдань до них (гра «Дерево пізнання»). Після вивчення матеріалу вони прикріплюються до спеціально виготовленого «дерева» для використання на наступному заняття як опитування домашнього завдання на тему «Ранні форми релігії». Передбачається 5 хвилинна фізична хвилина.

45 хв.

5 хв.

3.Контроль виконання позааудиторної самостійної роботи студентів

1) Ознайомлення з відео та слайд – звітами студентів про світові релігії. 2) Підбиття підсумків конкурсу творчих робіт.

15 хв.

4. Контроль знання та навичок студентів з вивченої теми

Аудиторна самостійна роботастудентів: 1) Робота в парах «Сильний – слабкий» (Робота групи над заповненням таблиці.) 2) індивідуальне виконаннязавдань (Робота з документами, що супроводжується відповідями на поставлені запитання) з використанням тесту Excel. 3) аналіз деяких робіт.

15 хв.

5. Підбиття підсумків заняття домашнього завдання.

1) Заключна розмова.

2) Виставлення оцінок

3) Домашнє завдання. Коментування.

8 хв.

Домашнє завдання:

Підготувати повідомлення

Сценарій позакласного заходудля учнів 8-9 класів на тему: «Повага кожної релігії - основа здорового суспільства».

Ціль: сформувати в учнів уявлення про основні релігії світу, познайомити з основами віровчень у світових релігіях, зі своїми основоположниками, показати подібності, відмінності та єдність релігій; сприяти вихованню поваги до поглядів та вірувань людей іншого віросповідання.

Хід заходу.

Привіт дорогі хлопці.

Здрастуйте шановні гості.

Ще не знаючи теми нашого сьогоднішнього заходу, оглянувши оформлення зали та подивившись на запрошених гостей, я хочу запитати вас: «Про що ми сьогодні говоритимемо?».

Правильно про релігію. Як ви вважаєте, що таке релігія? Теж вірно, релігія-це віра.

2014 оголошено роком культури. Релігія - це також культура: культура держави, культура суспільства та культура кожної людини окремо.

Релігія - особлива форма усвідомлення світу, яка заснована на вірі в надприродне, включає моральні норми і типи поведінки, обряди, культові дії, об'єднує людей в спільноти.

Яка буває релігія? (Відповідь: різна, в одного народу одна, в іншого інша, багато релігій)

У різних народів, кожної національності своє віросповідання Ми живемо в багатонаціональній країні, але в Росії лише дві провідні конфесії: Християнство та Іслам. (Слайд шоу)

Виникнення релігії. Наукове обґрунтування .(Головна презентація)

Релігійна віра, чи віра у надприродні сили, виникла ще первісному суспільстві і була з життям і діяльністю первісних людей. Наші далекі предки відчували страх перед такими явищами природи, як грім, блискавка, ураган чи спека, посуха, сильний холод тощо. Стародавні люди вважали, що існують Всевишні сили, які управляють ними, що найщасливіші і найважчі моменти у житті залежать від невідомих божеств. Божества могли бути і добрими, і злими, тому їх заведено було задобрювати, приносити їм дари: зерно, плоди, іншу їжу, тварин. Така віра одержала назву «язичництво». Люди створювали дерев'яні чи кам'яні зображення богів.ідолів - палили навколо них багаття і поклонялися їм.

Таким чином, давні люди обожнювали природу та вірили у багатьох богів. У кожного племені були свої боги, головні та неголовні, різні обряди, свої уявлення про навколишній світ

Але поступово племена об'єднувалися, ставали більшими і сильнішими, стали з'являтися міста та держави. Замість віри в різних богів з'явилася віра в єдиного Бога, який створив світ, природу і самих людей, наказав їм певних правил і законів, за якими треба жити. Щоб навчати людей добру, праведного життя, Бог направив на землю своїхпосланців: Ісуса, Мухаммада та Будду , які створили 3 релігії –християнство (християни), іслам (мусульмани) та буддизм (буддисти) . Усі вони виникли Азії, потім поширилися у світі.

Сьогодні ми з вами поговоримо лише про дві релігії – християнство та іслам. Як ви вважаєте: чому? (Відповідь учнів: «Бо у нашому ліцеї навчаються переважно представники цих релігій.)

Результати анкетування.

У ліцеї було проведено анкетування серед учнів 1-3 курсів. У ньому взяли участь 69 осіб. За результатами опитування виявилося, що серед тих, хто навчається, вважають себе християнами 39 осіб, мусульманами -28 осіб, 2 людини не змогли відповісти на це питання, але відповідаючи на наступні питання з'ясувалося, що один відвідує церкву, а інший мечеть.

Так само з'ясувалося, що 65 людей з вас мають друзів іншого віросповідання, четверо дружать із хлопцями своєї віри, і одна людина ніколи не замислювалася з ким вона дружить.

Конфліктів на релігійному ґрунті здебільшого не було. Лише по дві людини обох релігій трохи посварилися і то не з друзями.

питання

Результати відповідей

мусульмани

Результати відповідей

християни

1.До якого віросповідання ви належите

28

39

2. Чи є у вас друзі, які дотримуються іншої віри?

Так-27

Ні-1

Не замислювався над цим-1

Так-38

Ні-2

3. Чи відбувалися у вас конфлікти на релігійному ґрунті?

Так-2

Так 1

Не з друзями-1

На запитання: « Чи хотіли б ви більше дізнатися про іншу релігію?» всі опитані одноголосно дали позитивну відповідь.

З цією метою ми і проводимо захід, який назвали «Повага до кожної релігії – основа здорового суспільства». Тож почнемо.

Християнство – релігія, в основі якої лежить віра в те, що дві тисячі років тому Бог прийшов у світ. Це світова релігія, заснована на навчанні Ісуса Христа Християни вірять, що Ісус є Син Божий і Спаситель людства.

Іслам - наймолодша з усіх релігій, виникши 13 століть тому, вона вплинула на розвиток країн Середньовіччя. В її основі лежить вчення, що все має свій початок і абсолютно всьому прийде кінець, покладений Всевишнім. . Іслам перекладається як «передання себе Богу», «покірність», «підкорення».

Християнство. Історія релігії.

Християни вірять, що світ створений єдиним Богом та створений без зла. Людина, за задумом Бога наділений вільною волею, ще в раю потрапила під спокусу сатани - одного з ангелів, що повстали проти Божої волі, - і здійснив провину, фатально вплинув на подальшу долювсього людства.

Людина порушила Божу заборону. І захотів стати "сам як бог". Це змінило саму його природу: втративши безсмертну сутність, людина стала доступною для страждань, хвороб і смертей. Він був вигнаний з раю з напуттям: «У поті чола свого будеш їсти хліб свій».

Щоб повернути людину на істинний шлях, Бог явив себе обраному народу - юдеям, давав йому Завіти і Святе Письмо. Щоб усе написане було виконано точно Господь послав на землю Свого Сина, який стражданнями і смертю викупив би гріхи всього людства. З цього часу для християн починається історія Нового Завіту з Богом. Це Завіт любові: «Нехай любите один одного, як Я вас полюбив».

Бог прийшов у світ .... Він народився, отримав ім'я Ісус, жив в Юдеї, проповідував, страждав і помер на хресті, як людина. Його смерть і наступне воскресіння з мертвих змінили долю всього людства. Його проповідь започаткувала нову, європейську цивілізацію. А для християн, головним було чудо не слово Ісуса, а Він сам. Головною справою Ісуса було його буття: "буття з людьми, буття на хресті".

Мусульманство. Історія релігії.

Релігійною основою однієї з найбільших цивілізацій є іслам (надання себе Богу, покірність) – наймолодша зі світових релігій. Виникнувши приблизно 13 століть тому у самому центрі тодішнього цивілізованого світу, вона вплинула на розвиток країн Середньовіччя.

Іслам виник у західній частині Аравійського півострова, в області Хіджаз. Найбільш великим містому цих краях була Мекка, де давно осіло плем'я до якого належав Мухаммед. Тут, у Мецці, знаходиться камінь Кааби. Звернувшись обличчям до цього місця, мусульмани моляться п'ять разів на добу. Іслам обчислює свою епоху за місячним календарем. 622год - її перший год.Зараз йде 14 століття ісламу.

Згідно з переказами, народження Мухаммеда, було передбачено пророками Ібрахімом (Авраамом), Ісмаїлом, Мусою (Мойсеєм), Ісою (Ісусом). У цих подвійних іменах немає нічого дивного, оскільки мусульмани і християни шанують одних пророків.

У світі все відбувається за волею Аллаха, він нагороджує за смирення та віру, карає за гординю та безбожність. Він створив світ, і покладе йому край. Мухаммед стверджував, що Аллах – це той самий Бог, що і Бог у юдеїв. Просто вони отримали одкровення раніше і встигли частково спотворити його.

Основні символи, звичаї та святині релігій.

Християнство .

Звичай. Християнство, як жодна інша релігія, ґрунтується на таємниці.Таїнство - за вченням є , у якому віруючим повідомляється під видимим чином невидима Божий.
У православному християнствііснує 7 обрядів: хрещення, миропомазання, покаяння (сповідь), євхаристія (причастя), єлеосвячення (соборування), обряд шлюбу і обряд священства.

Хрещення. Це перше з обрядів, воно знаменує собою вступ віруючого у світ християнства, приєднання до церкви Христа.

Миропомазання. За канонами Православної церкви, одразу після хрещення християнин приймає таїнство миропомазання, в якому віруючому, при помазанні освяченим світом частин тіла, в ім'я Святого Духа, подаються дари Святого Духа, що зростають у духовному житті..

Покаяння чи сповідь.Це таїнство очищає віруючого від скоєних ним після хрещення гріхів і дає сили продовжити подвиг земного християнського життя. Сповідуючи свої гріхи перед священиком, християнин отримує від нього прощення і таємниче дозволяється від гріхів самим Богом.

Євхаристія чи причастя.Головне християнське таїнство. У завершальній частині літургії віруючий під виглядом хліба і вина куштує (причащається) Самого Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа на залишення гріхів і на життя Вічне. Приймаючи Святі Дари, християнин з'єднується з самим Христом і стає причетним до Його церкви.

Таїнство єлеосвячення чи соборування.Єлеосвячення є Таїнством, в якому при помазанні тіла єлеєм закликається на хворого благодать Божа, що зцілює немочі душевні та тілесні.

Таїнство шлюбу. Таїнство, в якому при вільній перед священиком і Церквою обіцянням нареченим і нареченою взаємної подружньої вірності благословляється їхній подружній союз священиком.

Таїнство священства.Священство є Таїнством, в якому через святительське висвячення на правильно обраного сходить Святий Дух і постачає його здійснювати Таїнства і пасти стадо Христове. Це Таїнство називається також рукоположенням, або хіротонією.

Біблія - ​​Святе Письмо.

Біблія - ​​це не виклад віровчення, а розповідь про те, як Бог шукав людину. Це чотири Євангелії – описи земного життя Христа, зроблені його учнями, апостолами, а також книги Дій та Послання апостолів. Завершує Біблію Одкровення Іоана Богослова, що розповідає про кінець світу. Цю книгу часто називають Апокаліпсисом.

Понад 50 осіб у різні часибрали участь у написанні Біблії. І при цьому Біблія виявилася єдиною книгою, а не просто збіркою розрізнених проповідей.

Церква. Ще одна характерна особливістьхристиянства як релігії у тому, що може існувати лише формі церкви. Церква є спільнотою людей, які вірять у Христа.

Слово «Церква» має різні значення. Це та спільнота віруючих, об'єднаних спільним місцемпроживання, одним священиком, одним храмом. Церквою також прийнято називати також храм, який у цьому випадку сприймається як дім божий, - місце вчинення обрядів, обрядів, спільної молитви.

Церква, зрештою, може розумітися як форма християнської віри.

Хрест (Розп'яття)

Хрест зображує розп'яття Христове, обов'язково є присутнім у християнських храмах і є натільною символікою.

Мусульманство.

П'ять найважливіших положень віровчення.

Шахада - словесне свідчення, посвідчення віри, яке виражається фразою: «Ла ілахаіллал-л-лахува Мухаммаду Ра-сулу-л-лахі» - Немає Бога, крім Аллаха, і Мухаммед - посланець Аллаха.

Салят - канонічна молитва (НАМАЗ) здійснюється за строго певним ритуалом, який склався ще за життя Пророка.

Саум - пост (РУЗЕ, УРАЗА), обов'язковий всім повнолітніх мусульман протягом місяця рамадан. Він полягає у повній відмові від їжі в денний час, з настанням темряви піст знімається.

Закят - податок на користь мусульман, обов'язкова милостиня, яка очищає, дає тим, хто платить податок, моральне право користуватися багатством.

Хадж - паломництво в Мекку - хоча б раз у житті має зробити кожен мусульманин. (ВІДЕО)

Коран.

Священне писання ісламу, створене 610- 630гг. Глави Корану -сури- були виголошені пророком Мухаммедом в Мецці і Медіні з натхнення Аллаха. У Корні містяться легенди, згадки про історичних подіях, розпорядження про всі випадки життя, як людини, і всього суспільства. Коран написаний на арабською мовою. Перекладений іншими мовами, він уже не вважається священною книгою.

Мечеть.

Мечеть в ісламському світі є місцем вирішення всіх питань, у тому числі й господарських. Шаріат – зведення законів ісламу - визначає все життя мусульманина, зокрема й економічні відносини. Шаріат регулює спадкове право, у ньому розроблено свою систему податків, а як і торгові угоди.

Півмісяць та п'ятикутна зірка. Є твердження, що півмісяць символізує прихильність мусульман до місячного календаря, а п'ятикутна зірка - п'ять стовпів Ісламу, або п'ять щоденних молитов.

Молитви.

І в мусульманстві та в християнстві існують головні молитви. У християн - це «Отче наш», у мусульман Сура «Відкриває книгу».

Давайте подивимося та послухаємо ці молитви. (ВІДЕО)

« Отче наш" - це єдина молитва, яку навчав Ісус Христос. В ній особливо відчувається, що Господь наш отець, а не володар. Це дуже добра сина молитва. У її основі лежить невтомне бажання бути завжди поруч із Отцем, завжди відчувати у собі його любов і усвідомлювати себе захищеним. Бо без Господа важко, погано, страшно.

Сура «Відкриває книгу» - це одна з головних молитов, засіб зближення з Аллахом, вираз покірності, нескінченної вдячності, А також двері, які відчинені для отримання від Аллаха допомоги та настанови, і закриті для помилок і гріхів.

Якою б серйозною не була наша турбота, яким би важким не було наше горе, ми завжди можемо повернути спокій, здоров'я та радість. Для цього достатньо лише знати такі короткі, але такі потрібні молитви.

А тепер хотілося б поговорити про закони, або як їх ще називають заповідями божими.

Заповіді Божі – це умови нормальної, повноцінної, здорової та щасливого життядля кожної людини. І якщо людина ці заповіді порушує, вона шкодить насамперед собі, калічить власне життята життя своїх близьких.

І в ісламі і християнстві заповіді майже однакові чи доповнюють одне одного. Хто з вас може назвати хоча б кілька з них? (Відповіді учнів)

Детальніше розповісти про заповіді попросимо настоятеля Михайло-Архангельського храму священика отця Стахія Лобачова.

    ЗАПОВЕДІВ. ( Презентація)

1. Бог один і немає інших богів, крім нього.

2. Не вчини собі кумирів, не вклоняйся і не служи їм.

3. Не згадуй імені Бога марно.

4. Шість днів працюй, а сьомий день – Богові.

5. Шануй батька свого та матір свою.

6. Не вбив.

7. Не чини перелюбу.

8. Не вкради.

9. Не лжесвідчи.

10. Не побажай того, що належить ближньому твоєму.

Заповіді Божі можна порівняти із законами природи: і ті та інші мають своїм джерелом Творця і доповнюють один одного: одні регулюють бездушну природу, інші дають моральну основу людської душі.

Питання учнів:

1.Чи є в ісламі заповіді і чим вони відрізняються від християнських заповідей?

2.Що буде, якщо не дотримуватись законів Божих?

На ці запитання попросимо відповісти імама Даніса Хазрат.

Вікторина для учнів "Релігія".

1. У яких двох світових релігіях найбільше прихильників? (Християнство та іслам)

2. Як з грецької мовиперекладається слово «атеїзм»? (Безбожжя)

3. Протягом усієї своєї історії, особливо в часи випробувань, юдеї жили надією, що Господь не залишить їх, що настане час і він пошле їм рятівника, Месію. Що означає слово – «месія»? (Вибраний Богом, по-грецьки - Христос)

4. Назвіть головну книгу мусульман. (Коран)

5. Коран – це збори одкровень, які засновник Ісламу отримав від Бога. Назвіть ім'я цього пророка. (Мухаммед)

6. Як у християн називається дім Господа? (Церква, храм)

7. Іслам приймає Десять Заповідей християнства і має дуже строгу систему законів. Як арабською називається це зведення законів? (Шаріат)

8. Кожен правовірний мусульманин повинен хоча б раз у житті здійснити Хадж - паломництво в Священне місто. Як він називається? (Мекка)

9. Як перекладається грецьке слово "Біблія"? (Книга)

10. Що означає слово «амінь» в християнських молитвах? (Вірно)

11. Як називається група віруючих, що відокремилася від основної релігії? (Секта)

12. Що означає мусульманське гасло «Аллах акбар»? (Аллах могутній)

13. Хто такі християни? (Люди віруючі в Ісуса Христа)

14. Яка назва у диявола в ісламі? (Ібліс)

15.П'ять обов'язків покладено на мусульман Аллахом: віра, молитва, піст, милосердя і ... Назвіть найпочеснішу. (Хадж)

16. Християни поклоняються Ісусу Христу, мусульмани – Аллаху, буддисти – Будді, язичники – багатьом богам, а хто поклоняється духам? (Шамани)

17. Як називається Головна книгахристиян? (Біблія)

18. Що таке заповідь? (Закон даний Богом)

19. Як у християн називається головне свято?

20. Як називається головне свято мусульман? (Курбан байрам)

Ми підійшли, хлопці, до наступної частини нашого заходу і зараз поговоримо про свята та традиції обох релігій. Дані анкетування показали наступне:

питання

мусульмани

християни

Чи знайомі ви зі святами та традиціями своєї віри?

Ні-1

Курбан байрам

Науриз

Рамадан, Саадака.

Сабантуй,БішкунакКурсяїт

Ні-2

Великдень

Різдво

Хрещення,Трійця,

Покров,Преображення

Чи знаєте ви свята та традиції іншої віри?

Ні-3

Великдень, Хрещення, Трійця

Ні-20

Курбан-байрам,сабантуй,бішкунак,науриз

Зі своїми традиціями та святами незнайомі один мусульманин і зовсім нічого не знають про свої релігійні свята двоє християн. Перерахування свят в анкеті йде згідно з популярністю відповідей.

Зі святами та традиціями іншої віри мусульмани знайомі більше, ніж християни. Перерахування свят йде згідно з популярністю відповідей.

Свята та традиції релігій.

Християнство.

Великдень Христовий.

Великдень - назва свята на згадку про порятунок євреїв від єгипетського рабства. Головне християнське свято відзначається як день чудесного воскресіння з мертвих Ісуса Христа. Перший Вселенський соборвстановив, що Великдень має відзначатися у першу неділю після весняного рівноденняі повня і проходити після єврейського Великодня.

ВЕЛИКОДНЯ - Воскресіння Христа, головне свято Православної Церкви, встановлене апостолами на честь Воскресіння Христа. Християни, святкуючи Великдень, тріумфують спасіння через Христа всього людства від рабства дияволу і дарування нам життя і вічного блаженства. За важливістю благодіянь, отриманих нами через Воскресіння Христове, Великдень є “Святом свят та Урочистістю з урочистостей”, чому і

висловлюють свою радість і торжество про перемогу Ісуса Христа над смертю та пеклом.

Великдень – це основа Християнства. Великому та світлому святу Великодня передує Велике та дуже строге православний піст, який так і називається - . День святкування Великодня Христового щороку – новий , тобто. дата святкування Великодня щорічно змінюється, пересувається календарем.

Різдво Христове. ( ВІДЕО)

Це один із основних християнства, пов'язане із народженням Ісуса Христа.Сама традиція Різдва своїми джерелами сягає початкові культові дії. Головну рольЦерква відводить вченню про народження Ісуса Христа, який з'явився, щоб спокутувати гріхи людей, вказати людству шлях до спасіння.У Київської Русісвяткування Різдва Христового прийшло разом із християнством у X ст. і злилося із зимовим давньослов'янським святом – святками [тривали протягом 12 днів – з 25 грудня (7 січня) до 6 (19) січня]. Православна церквавсіляко намагалася замінити їх святом Різдва Христового, але свята і звичаї, що існують у східних слов'ян, укоренилися настільки глибоко, що вона змушена поєднувати церковні святаіз народними. Так, колядки церква з'єднала з євангельською розповіддюо Віфлеємській зірці, повідомляла про народження Христа "Язичницькі" колядки перетворилися на ходіння христославів із зіркою по домівках. До прославлення Христа широко залучали дітей. Віруючі дякували їхнім подарункам.

Хрещення Господнє.
(Хрещення, Водосвяття, Богоявлення). Воно є одним із головних свят у християнстві. Введено воно на згадку про хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоанном Хрестителем. Його ще називають Богоявленням, оскільки, згідно з Євангелією, під час хрещення на Ісуса зійшов з небес Бог-Дух Святий у вигляді голуба.
Це свято завжди відзначали дуже урочисто. Головний його обряд - освячення води в церкві та в ополонках. До ополонки вирушав хресний хід, лунали урочисті молебні. Освячення води у храмах відбувається й у наші дні. У воду йордані занурюються тричі з головою. Незважаючи на сильний мороз, ніхто не простує після купання. Наші пращури вважали, що купання в ополонці - чудова можливість показати свою відвагу і змити гріхи, до яких належали і ворожіння на Святки.

Свята та традиції ісламу.

Класичний, ортодоксальний іслам узаконив 2 головні свята: Курбан-байрам ( велике святожертвопринесення), Ураза-байрам (мале свято розговіння).

У релігії чимало заборон: є свинину, зображати бога, а також взагалі зображати живі істоти, людину чи тварин, пити вино тощо. До загальноприйнятих у всьому мусульманському світівідносяться свята Курбан-байрам (Ід-аль-адха), або великий байрам (свято жертвопринесення), Ураза-байрам (Ід-аль-фітр) – свято розговіння, Мавлід (день народження пророка Мухаммеда).
Свята в ісламі відзначаються за мусульманським календарем. Мусульманський календар – місячний. Рахунок його ведеться від 15 липня 622 р., коли пророк Мухаммед, за переказами, переселився з Мекки до Медини.

Курбан байрам - свято Жертвопринесення, одне з головних мусульманських релігійних свят. Згідно з Кораном, Архангел Джабраїл прийшов до пророка Ібрахіма уві сні і передав йому наказ від Аллаха принести в жертву єдиного сина Ісмаїла. Ібрахім вирушив у долину Мінак того місця, де нині стоїть Мекка, і почав готувати. Його син, який знав про це, не чинив опір, оскільки був слухняний батькові та Аллаху. Однак це виявилося випробуванням від Аллаха, і коли жертва була майже принесена, Аллах зробив так, щоб ніж не зміг різати, і тоді ангел Джабраїл (Архангел Гавриїл) дав пророку Ібрахіму як заміну барана. Після цього пророк Ібрахім отримав ступінь «Друг Аллаха». Свято показує милосердя, велич Аллаха і те, що люди повинні виконувати наказ Аллаха, яким би важким він не був.

Ураза-байрам - свято з нагоди закінчення місячного посту (урази). Відзначається 1 шаввала (10 місяців місячного календаря). Відомий також якПрадник розговіннявідзначається на честь закінчення посту на місяць Рамадан.

Віруючі вітають одне одного словами: «Ід мубарак!» (щасливого свята!). Напередодні свята збирається закят, тобто обов'язкові платежі мусульман на користь громади (на утримання мечеті, допомогу мандрівникам та незаможним), крім цього незаможним членам громади лунає закят уль-фітр, зазвичай це сухі продукти харчування довготривалого зберігання, але можлива допомога і у вигляді грошей . Свято триває три дні, в які мусульмани одягають найкращий одяг, готують традиційні стравиі накривають святкові столи, запрошують у гості сусідів, родичів та друзів, здійснюють гостьові візити у відповідь з подарунками, радіють і веселяться.

Ураза-байрам - один із головних днів ісламського календаря, який знаменує завершення посту, який тривав протягом священного місяця рамадан. Відповідно до традиції ісламу, саме цього дня Аллах послав пророку Мухаммеду перші вірші Корану.

А зараз, насамкінець, я хочу розповісти вам притчу про альпініста.

Притча - коротка повчальна розповідь у .

Один альпініст захотів підкорити вершину. У ньому розігралася гординя, він вирішив це зробити поодинці і всю славу привласнити собі. Альпініст піднявся в передгірний аул і почав готувати спорядження. Починало темніти. Зірки таМісяць цієї ночі були закриті хмарами. Зав'южило і здійнявся вітер. Видимість була дуже погана. Жителі селища зупиняли альпініста, застерігаючи про майбутню негоду: «Не ходи один. Насувається небувала буря». Але скелелаз не хотів зупинятися: «Я найдосвідченіший з альпіністів, до моїх ніг падали і не такі вершини!» - була його відповідь. Він пішов сам.

Чим вище гордець піднімався в гори, тим ненастивіша була погода. Вже й за метр від себе він нічого не міг розрізнити, але вперто просувався вперед, сподіваючись тільки на самого себе, передчуваючи славу.

І ось на одному з небезпечних виступів альпініст послизнувся і зірвався вниз. В одну мить все життя промайнуло перед очима. Жах і безпорадність охопили його. Падаючи у прірву, у повній темряві. нещасний закричав: «Боже! Я знаю, ти є, благаю - врятуй мене!» І раптом страховий мотузок за щось зачепився, і людина в безпорадності повисла в просторі. Тільки пластівці снігу оточували його.

Наступного дня загін рятувальників виявив тіло замерзлого та зледенілого скелелаза, яке висіло всього за метр від землі.»

Хлопці, яке враження справила на вас ця казка?

Що ви зрозуміли з неї?

Закінчуючи наш захід, я хочу вам усім побажати, щоб ви вірили не лише у свої сили, а й у сили Вишнього, щоб навчалися поважати і любити навіть тих, хто на вашу думку недостойний цього. За вашою вірою і дано вам буде.

Ціль: ознайомлення учнів з поняттям релігія, вивчення основи віровчень у світових релігіях, їх подібностей та відмінностей навчити учнів аналізувати та узагальнювати отриману інформацію

Завдання:

    Освітня: дати учням знання релігії; познайомити зі структурою релігії
    Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, самостійно приймати рішення щодо релігійної сфери життя.
    Виховна: сформувати в учнів почуття поваги до поглядів і вірування людей різних релігійних конфесій, сприяти вихованню загальнолюдських духовно-моральних цінностей.

Тип уроку:вступний, вивчення нового матеріалу.

Форма:комбінований урок

Основні поняття:релігія, тотемізм, фетишизм, анімізм, світові релігії, іслам, християнство, буддизм.

Обладнання:

  1. Програми, необхідні для запуску проекту на комп'ютері: Microsoft Word; Office 2003 (2007); Power Paint.
  2. Додаткові пристрої: комп'ютер, проектор мультимедійний, екран.
  3. Матеріали: мультимедійні презентації вчителя та учнів.

Структура уроку:

Етапи

Форми та методи

Час

Підготовчий Підготовка учнями повідомлень та мультимедійних презентацій на тему: «Світові релігії». Додатково вдома
1 етап Вступно-мотиваційна частина Постановка цілей та завдань уроку. Вступне слово вчителя. 1-2 хв. 3 хв.
2 етап. Повторення вивченого матеріалу Робота учнів з питань показу слайдів.
  1. Що таке релігія?
  2. Що таке СВІТОВІ РЕЛІГІЇ?
10 хв.
3 етап. Вивчення матеріалів уроку Виступ учнів із вибраними повідомленнями з показом презентацій. Робота класу над заповненням таблиці. 20 хв.
4 етап. Узагальнення та закріплення Відповіді на узагальнюючі питання. 5 хв.
Висновок Підбиття підсумків. Висновки. 3 хв.

Хід уроку:

1. Вступно-мотиваційна частина

2. Повторення вивченого матеріалу

  1. Дайте визначення релігієзнавства.
  2. Згадайте з якими науками тісно пов'язане релігієзнавство?
  3. Перерахуйте завдання релігієзнавства.
  4. Назвіть функції релігієзнавства.

3. Вивчення матеріалів уроку

Вступне слово вчителя. Ознайомлення із поняттям релігія. Концепція релігії.
Релігійна віра у первісних людей була пов'язана з їхньою діяльністю. Для землероба головними благами було Сонце, що прогрівало Землю та Хмари, що поливало поля вологою. Для скотарів богом був Зенгі-Баба (покровитель худоби). Вони були створені уявою та фантазією.

Проте люди почали замислюватися, що, крім сил Природи, існують Всевишні сили Творця, які керують ними. Люди вважали, що самі щасливі дніу житті та найважчі хвилини залежать від Творця. Завдяки таким поняттям виникла релігія.

Поясніть, як ви розумієте релігію? (Питання до класу)

Закінчіть фразу: «Релігія (в розумінні давніх) це…
(Релігія (у розумінні давніх) це віра людини в Творця, Бога, у сили добра та зла).

Релігія(Від лат. religio - побожність, святиня, предмет культу), світогляд і світовідчуття, а також відповідна поведінка та специфічні дії (культ), заснована на вірі в існування бога чи богів надприродного.
Походження цього слова пов'язують з латинським дієсловом «ставитися з повагою», а за іншою версією «пов'язувати» (небо і землю, божество і людину…). анімізм.

Тотемізм- комплекс вірувань та обрядів первісного суспільства, пов'язаних з уявленням про спорідненість між групами людей (зазвичай пологами) тощо. тотемами (на мові оджибве ототем - його рід) - видами тварин і рослин (рідше явищами природи та неживими предметами); кожен рід носив ім'я свого тотема. Його не можна було вбивати та вживати в їжу.

Фетишизм– (від франц. fetiche – ідол, талісман), культ неживих предметів – фетишів, наділених, за уявленнями віруючих, надприродними властивостями. Був поширений у всіх первісних народів. Збережені риси - віра в амулети, обереги, талісмани.

Анімізм- (Від лат. Anima, Animus - душа, дух), віра в існування душ і духів, обов'язковий елемент будь-якої релігії.
Чи зустрічаються у світі дані релігійні культи? (Питання до класу) Що вам відомо про релігії в сучасному світі? (Питання до класу) Розкажіть, які вам є найбільшими світові релігії? Сьогодні ми поговоримо про релігії, які досягли світового значення.

Виступ учнів із повідомленнями. Слово надається групам експертів учнів, які підготували повідомлення про світові релігії.

Кожен із груп показує свою слайдову презентацію. Див варіанти презентацій учнів Буддизм, Християнство, Іслам.
(Під час повідомлень клас заносить необхідну інформацію в інформаційну Таблицю 1, яка залишається у учнів і вклеюється в робочий зошит.
таблиця, роздруковується заздалегідь і лунає уч-ся).

Релігія

Дата

Місце виникнення

Засновник

Священні книги

Що проповідує

Буддизм 6-5 століття до зв. е. Індостан Сетдхартха Гаутама Будда Тріпітака 1.Довіритися долі
2.Переносити будь-які труднощі
3.Бути витриманим та спокійним
Християнство (обраний богом) 2 століття Римська імперія Ісус Біблія 1.Покаяння
2.Послух
3.Смиренність
4. Судний день
Іслам (раби Всевишнього) 7 століття Аравія Мекка Мухаммед Коран 1.Терпіння та покірність
2.Всі люди брати
3.Хто був терплячим на цьому світі - буде в раю
Закони – шаріат
1.Вірити в Аллаха
2.Читати 5 намазів
3.Тримати оразу
4. Допомагати слабким, бідним.
5.Здійснювати хадж, паломництво до Мекки.

4. Закріплення та узагальнення:

  1. Що таке релігія?
  2. Яку роль та функції вона виконує?
  3. Які види релігій відомі людству?
  4. Що таке світові релігії?
  5. Поясніть, чому ці релігії названі світовими?
  6. Проаналізуйте які загальні риси можна виділити у розглянутих релігій?
  7. Як можна пояснити між ними різницю?

5. Зробіть висновок, чим є релігія для людства? (Питання до класу)

Релігії вважаються найдорожчим надбанням людства. Вони містять безцінний досвід та глибинну мудрість багатьох поколінь. Релігії донедавна були тісно переплетені з усіма сторонами людського життя: наукою, філософією, педагогікою, економікою, політикою, повсякденним буттям. Тією чи іншою мірою вони продовжують надавати це виляння і зараз, навіть на звичайне життязовсім нерелігійних людей.

План-конспект уроку у 9 класі на тему «Релігія»

Тема урока: «Релігія»

Тип уроку : комбінований урок

Цілі уроку:

    Сформувати уявлення у хлопців про релігію, її види, особливості, історію походження та роль у житті суспільства

    Продовжити розвивати вміння складати термінологічний словник, здатність аналізувати, зіставляти та узагальнювати, працювати з таблицями та схемами, розвивати навички усної та письмової мови; мислення, пам'яті, уваги.

    Виховувати у дітей терпимість та повагу до різних релігій, прагнення до усвідомленого сприйняття різноманіття віросповідань

Завдання уроку:

    Повторити попередній матеріал на тему «Форми культури»

    Розкрити поняття релігії та історичне значенняцього слова

    Намалювати таблицю «Види релігії», проаналізувати дані, записані у ній

    Виявити особливості кожного виду архаїчних релігій, заповнити узагальнюючу таблицю

    Розкрити поняття "культ" і " релігійний культ», з'ясувати які культи перейшли з архаїчних релігій у світові.

    Виявити початок світових релігій та основну відмінність від архаїчних релігій давнини

    Закріпити отриманий матеріал за допомогою гри

    Підбити підсумки уроку, дати домашнє завдання.

Основні поняття : релігія, архаїчні релігії, світові релігії, міфологія, тотемізм, фетишизм, анімізм, культ

Забезпечення уроку : підручник А.І.Кравченко, Є.А.Пєвцова «Суспільствознавство», роздруковані глосарії (додаток №1), ПК, проектор, дошка.

Оформлення дошки: дата, тема уроку, план уроку, цілі уроку, Порівняльна таблиця«Види релігій»

Хід уроку: План:
    Організаційний етап Перевірка домашнього завдання, опитування Вивчення нового матеріалу Закріплення знаньПідсумки уроку Оголошення оцінок, інформація про домашньому завданні

Діяльність вчителя

Молодь складає своєрідну субкультуру. Як щось самостійне вона з'явилася нещодавно, в порівн. 50-х рр. ХХ століття, насамперед у США. До цього моменту поняття «тінейджери» просто не існувало. До цього молодь одягалася так само як дорослі, танцювали і відпочивали там же, де й старші, поклонялися тим же співакам, що й їхні батьки, але одного разу хтось здогадався, що всі гроші підлітків йдуть на дозвілля, а решті їх забезпечують батьки. . Так чому б не створити культуру дозвілля, засновану на сучасній модіі нових тенденцій, звідси і пішов шоу-бізнес, модна індустрія. Але навіть усередині субкультури є певна класова приналежність. Соціологи встановили, що молодь із вищого, середнього та нижчого класів відрізняється манерою одягатися,проводити дозвілля та спосіб життя.Молодіжна культура входить до субкультури, а субкультура є різновидом масової культури. Насправді багато хто з Вас мав рацію.Слайд №2. Слово релігія має 2 значення:1. Особливий духовний зв'язок земного та небесного світів. 2. Це побожність, святиня, предмет культу. Але релігію ми розумітимемо в інших основних значеннях. Відкрийте стор.154 вашого підручника і прочитайте 8 варіантів поняття «релігія», які пропонує вам автор і виберіть 2 найбільш, на ваш погляд ємні та правильні та запишіть їх у глосарій. Або скомпонуйте поняття так, щоб у вас вийшло своє власне визначення релігії.Слайд №3 Релігія поділяється на кілька видів.Слайд №4. Окрім трьох перерахованих світових релігій існуєіудаїзм – монотеїстична релігія, яка сповідується євреями;індуїзм - За кількістю віруючих вона найбільша релігія у світі (в Індії 95% віруючих індуїсти). Архаїчні релігії давніші. Вони засновані на віруваннях та міфах, що становлять основу міфології. Світові релігії молодші та його основа – релігійна віра. Давайте помалюємо нашу таблицю: Основа: вірування + міф = міфологія Основа : релігійна віра Тепер розберемося, що для вас є вірування, а що міф? І висновки сформулюємо у поняття та запишемо у глосарій.Слайд №5 Отже, ми розвели поняття вірування та міфу, тепер же пригадаємо, яку роль відігравала міфологія у свідомості людей?

Архаїчні релігії, крім вірувань, міфів та міфології, включали також особливі обряди та ритуали, а комбінація тих та інших дає 3 різних типівстародавньої релігії. Слайд №6. Особливості тотемізму:

    Заснований на віру в надприродний зв'язок із тотемом Кожен народ носив ім'я свого тотема Тотем не можна було вбивати чи їсти Після смерті кожен член племені звертався до тотему (тварина або рослина, рідше неживий предмет, явище природи) Тотему поклонялися, охороняли та обожнювали Кожен життєвий цикл(Народження, юнацтво, весілля, смерть) супроводжувався обрядом посвяти
Особливості фетишизму:
    Релігійне поклоніння предметам Фетишем міг стати будь-який предмет, який вразив уяву людини (незвичайний камінь, зуб тварини, пень) Фетишизм зберігся і до наших днів в амулетах та щасливих предметах, які ми беремо з собою у певні моменти (на іспит, у дорогу тощо) Різновидом фетишизму є ідолопоклонство – поклоніння матеріальному предмету, якому надано форму людини чи тварини (божества чи духу). Поклоніння іконам і святим мощам – це пережиток фетишизму та ідолопоклонства.
Особливості анімізму:
    Віра в існування духів і душ, які можуть існувати окремо від людини Може виглядати як нескінченна субстанція чи як конкретна людина, але не матеріальний, а померлий. Вищою формою анімізму є віра у самостійне існування душі (переселення, подорожі)
В підсумку, можна сказати, що звеличення чогось або когось перетворюється на складну системусхиляння, іншими словами –релігійний культ . Давайте запишемо у глосарій визначення цього поняття. Слайд №7. Культ – це елемент релігії (рух, читання, спів, молитва), мета якого дати видимий вираз релігійному поклонінню або залучити божественну силу.багато обряди та культи перейшли з архаїчних релігій до сучасних :
    Очисні обряди (хрещення, коли людина звільняється від гріхів і долучається до істини) Жертвопринесення (щоб відвернути гнів, відвести від біди, подякувати за ч.-л.) Культ предків (інститут заступництва мертвих над живими)
Кінець міфологічної епохи означав настання нової –епохи світових релігій, а значить відбувся перехідвід вірувань до релігійної віри. То що таке релігійна віра?

Давайте разом сформуємо це поняття:релігійна віра – це культурний феномен, що поєднує у собі інтелектуальність, натхненність, смирення, усвідомлення своєї тварности і водночас гордість за причетність до цього миру. Від слова «віра» походить і інше слово «віровчення »- систематичне вчення, в основі якого лежить віра у надприродний світ, божество. IV. Закріплення знань Учням пропонується зіграти в невелику гру. Учні закривають підручники та зошити, на кожен ряд дається по одному чистому аркушу. Кожен учень повинен записати по одному поняттю з нової темиі передати лист наступному учневі у своєму ряду. Аркуш передається до того часу, поки термінологічний запас не вичерпається. Слова на аркуші не повинні повторюватися. V. Підсумки уроку Слайд №8 Сьогодні на уроці ми подужали велику та дуже важливу тему для підготовки до майбутніх іспитів. Які моменти запам'яталися вам краще? У якій формі матеріал краще для вашого розуміння було засвоєно? Які моменти слід повторити та закріпити на наступному уроці? VI. Оголошення оцінок, інформація про домашнє завдання Сьогодні багато хлопців добре попрацювали, молодці. Декому слід подумати про свою успішність. Домашнє завдання:

    Пар.20 Запитання після параграфа №2,4,5. Підготуватися до понятійного диктанта з пар.20
Дякую за роботу, до побачення!Учні слухають

Учні читають підручник та заповнюють словник.

Учні дивляться слайд і перемальовують схему в зошит.

Учні разом з учителем доробляють частину таблиці у зошитах.

Учні пропонують свої варіанти та записують у словник.

Первісні люди не просто вигадували якісь надприродні сили і змушували себе в них повірити, вони створили цілісну систему світогляду, яка пояснює земний порядок: чому сонце встає, чому є бідні та багаті, куди йдуть люди після смерті тощо.

Учні слухають та записують у зошит за пунктами

Учні записують поняття у глосарій.

Учні пропонують варіанти відповідей.

Учні слухають вчителі

Учні грають у гру, тим самим закріплюючи отримані на уроки знання та зміцнюючи понятійний апарат.

Відповіді учнів

Хлопці слухають вчителі та записують завдання додому.



Домашнє завдання:
Додаток №1 Глосарійрелігія