Частинки. Частинки Російська мова 7 кл частинки




Конспект уроку російської мови

7 клас

Тема: Узагальнення на тему «Частини»

Тип уроку: повторно-узагальнюючий

Цілі:

    Закріплення поняття про функції частки як службову частину мови.

    Формування та розвиток пізнавальних, дослідницьких компетенцій.

Завдання:

    Показати своєрідність частинок.

    Розвивати пізнавальний інтерес.

    Формувати мотивацію дослідницької та творчої діяльності.

    Формувати вміння здійснювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання та визначати найбільш ефективні способи досягнення результату.

    Розвивати вміння проводити пізнавальну та особистісну рефлексію.

    Розвивати вміння слухати співрозмовника та вести діалог; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору.

    Розвивати вміння публічно виступати.

Заплановані результати:

    Учні знають функції частки як службової частини мови

    Учні обирають найефективніші способи вирішення проблеми, поставленої під час уроку.

    Учні здійснюють комунікативні дії – беруть участь у колективному обговоренні проблеми, викладають свою думку, аргументують свою думку.

    Учні використовують набуті знання у творчій роботі.

    Учні разом із учителем проводять дослідницьку роботу

    Учні проводять особистісну рефлексію

Обладнання:

ПК, проектор, презентація, сигнальні картки, роздатковий матеріал.

Хід уроку:

    Орг. момент.

Доброго дня, хлопці!

Чи всі готові до роботи? Сьогодні ви працюєте в групах, а значить, доведеться дотримуватись певних правил. Кажуть, що правила – це нудно, але я вважаю, це не так. Подивимося?

ЯК ПРАЦЮВАТИ У ГРУПІ

    Будь сумлінним по відношенню до товаришів, працюй у повну мірусвоїх сил.

    Слухайте кожного члена групи уважно, не перебиваючи.

    Говоріть коротко, ясно, щоб усі могли висловитись

    Підтримуйте один одного, незважаючи на інтелектуальні розбіжності.

    Відкидаючи запропоновану ідею, робіть це ввічливо та не забувайте пропонувати альтернативу.

    Координатором вибирайте того, хто зможе розподілити навантаження, вирішити розбіжності, вибрати найкраще рішення разом з усіма.

    Виступати від імені гуртупочесно . Це робить не камікадзе, а підготовлений усією групою її повноважний представник (слайд 1)

Починаючи урок, усміхнемося один одному та гостям та побажаємо всім прекрасного настрою та плідної роботи.

    Робота з текстом (слайд 2-3)

А ви любите ходити у гості? Звичайно, приємно, коли тобі раді, приділяють увагу, частують чимось смачним. Чи завжди це приємно? Давайте послухаємо одну історію, розказану великим байкарем І.А. Криловим ще на початку 19 століття.

ДЕМ'ЯНОВА ВУХА

«Сусідко, моє світло!Будь ласка, поїсти».«Сусідко, я ситий по горло».- «Потрібно ні,Ще тарілочку; послухай:Вушиця, їй-же, на славу зварена!» -"Я три тарілки з'їв". - "І, повно,що зарахунки:Лишесталобполювання,-А то на здоров'я: їж до дна!Що завуха! Та як жирна:Наче бурштином посмикнулася вона.Потішж, любий друже!Осьліщик, тельбух,осьстерляді шматочок!Щехочложечку!Таккланяйся, дружино!»Так пригощав сусід-Дем'ян сусіда-ФокуІнедавав йому ні відпочинку, ні терміну;А з Фоківжедавно котився градом піт.Однакжще тарілку він бере:Збирається з останньою силоюІ – очищає всю. «Осьдруга я люблю!»Закричав Дем'ян: «затевжечваннихнетерплю.Ну, з'їжжще тарілочку, мій любий!»Тут бідолашний Фока мій,Якнілюбив юшку, але від біди такої,

Схопивши в оберемокКушак та шапку,Скоріше без пам'яті додому -І з того часу до Дем'янаніногою.

Письменник, щасливий ти, якщо дар прямий маєш:Але якщо помовчати під час не вмієшІ ближнього вуха ти не шкодуєш:То знай, що твої і проза, і віршіТошніше будуть усім Дем'янова юшка.

Чи не бували в такій ситуації?

Простежимо поведінку господаря. Який він на початку байки? (Аналізуючи текст, допомагаємо учням побачити, що Дем'ян спочатку виглядає просто щирим господарем, хлібосолом, широкою натурою.) на кого перетворює його надмірна гостинність, привітність?(Вже після третьої тарілки він стає мучителем та деспотом)

Як показано в байці, що Фока їв юшку через силу? Чому він продовжував їсти?(Був дуже вихованим, делікатним)

У яких випадках вживається вираз "дем'янова вуха"? З погляду лексики, як називаються такі вислови, що прийшли у мову з художніх текстів?(крилаті вирази, фразеологізми)

Зверніть увагу на виділені слова. Подивіться, як зміниться текст без них. (слайд) Чи змінився сенс? Чи все тепер так ясно?(Робиться висновок). До якої частини мови належать виділені слова?(частки)

Частки вносять у пропозицію різні відтінки значення, а також виражають почуття і ставлення того, що говорить до того, про що йдеться в реченні, а ще вони беруть участь в освіті.(Форм слова). Частинки, як ви могли помітити, потрібні в нашій мові.

    Формування теми учнями (слайд 4)

Про яку частину мови ми зараз говорили. Виходячи з цього, сформулюємо тему нашого сьогоднішнього уроку. (Узагальнення та повторення на тему «Частини»).

    Складання питань на тему уроку (слайд 5-6)

Хлопці, давайте спробуємо скласти питання на тему «Частини».

1) Яка роль …?

2) Як називаються частинки, які утворюють…?

4) Які … частинок ти знаєш?

5) Які частки пишуться через …?

6) Чим відрізняються частки від … частин мови?

7) Які частки з іншими словами пишуться …?

5. Визначення мети уроку (слайд 7)

Отже, хлопці, відповівши на ці запитання, ми зможемо досягти мети сьогоднішнього уроку: ми повторимо і закріпимо знання на тему «Частини».

6.Робота на тему уроку.

6.1. Розподілити частинки за розрядами. Знайти "четверте зайве" (слайд 10)

(за одним завданням кожній групі))

1) Коли, де,невже, звідки.

2) Нехай навіть, лише, саме.

3) Хіба, чи,ледве невже.

4) Навіть, адже,що за , а.

5) Нехай, нехай, б,тільки .

6) Он, ось, це,майже .

6.2. Лінгвістичний експеримент (слайд 12)

Завдання: доповніть текст необхідними частинками.

у птахів зустрічаються кумедні імена. Ну, наприклад, птах поганка. Поганка, … ще рогата!

Або пташка завірушка. Або дзиґа. А… зовсім милі імена: вівсянка, просянка, коноплянка, малиновка та… сочевиця. А … погана назва чиж чи чечітка?

Так… можуть птахи бути «звичайними»!

Живе… буває звичайним.

Слова, які потрібно вставити:(Ось, навіть, ні, так, хіба, саме).

Лінгвістичний експеримент результат (слайд 13)

    1. Дослідницька робота: «Змістові значення частинок» (слайд 14)

Частинки можуть подорожувати за пропозицією, але їхнє місце все – таки суворо закріплене: кожна частка вживається тим, хто говорить або пише перед тим словом або словосполученням, яке важливо для автора.

Завдання:

Вживайте різні частки у реченні. Як зміниться його сенс, яке місце займатимуть у ньому частки?

У квітні настала справжня весна.

невже ось що за навіть

хіба он як

чи все – таки

ж

Частинки вносять різні відтінки значення у пропозицію та підкреслюють саме те слово, яке важливе.

6.4. Правопис частинок (слайд 15)

(учням пропонується прочитати теоретичні відомості про правопис частинок, потім завдання, виділити ті пункти теоретично, які стануть у пригоді під час виконання вправи)

Правопис частинок

Окремо пишуться частки:

Б (Б), Ж (Ж), ЧИ (ЛЬ), наприклад:купив би, от би, все-таки, навряд чи .

БО, ВІД, МОВ, НАВІТЬ, ДЕСКАТИ, ГОН, БУДЬ, ЯК БУДЬ, наприклад:Адже він обов'язково допоможе .

ЧЕРЕЗ ДЕФІС пишуться частки:

ТО, -КА, -ТКА, -ТКО, -ДЕ (зі значенням дієслова «говорять»), -С (похідне від слова «государ»), наприклад: покажіть-но, він-де, ну-тка, гляди-тко, будьте ласкаві.

Також слід запам'ятати, що:

Частка ТАКИ пишеться через дефіс тільки після прислівників (ПРЯМО-ТАКИ), дієслів (ПРИШІВ-ТАКИ) та інших частинок (НЕВЖЕ-ТАКИ), а в інших випадках пишеться окремо (ВІН ТАКІ ВМІГ УВІТИ У ВАГОН).

Якщо частка, яка пишеться через дефіс, стоїть після іншої частки, то дефіс не ставиться, наприклад: ВСЕ Ж ТАКИ, ВІН БЕ ДІ ЦЬОГО НЕ СКАЗАВ. Сказане не стосується частки -З, наприклад: ЯК А-С. Якщо ж частинки -ТО, -ДЕ, -ТАКИ знаходяться всередині складного слова, частини якого з'єднані дефісом, то дефіс пишеться тільки перед часткою, а після неї опускається, наприклад: ПІДБРАЮ-ТО ПОЗДОРОВУ, ПОСТОЯВ-ТАКИ ПОСТОЯВ І ПІШОВ.

Алгоритм відповіді

Інформація про правопис частинок ____________________ була (знайома нам, нова для нас).

За виконання вправи ми працювали з частками ______________, які пишуться _____________.

Група 1.

1. Страшно подумати, яким багатим ґрунтом послужило б усе це для тисячі слабкостей, тілесних і душевних. (Л. Стерн)

2. Піду я скоріше за священиком, нехай він вижене біса. (Вольтер)

3. Але життя тече все в тих же похмурих берегах, а вогні ще далеко. (В. Г. Короленка)

4. Хоча я невіглас і старосвітський поміщик, а все-таки, негідник старий, займаюся наукою та відкриттями ... (А. Чехов)

Група 2.

1. Він сказав, що повернеться, і повернувся! (З газет)

2. Гоніння на весь світ вам все ж не завадило ... (Ж.-Б. Мольєр)

3. Але після цих слів навряд чи є сумнів, якому з двох він дарує перевагу. (П. Корнель)

4. Таким чином, очищення моє відклали, як треба було, щоб, залишившись жити, я ще більше вивалявся в бруді. (Августин)

Група 3.

1. Все нісенітниця! Можна зарізати, вкрасти і все-таки бути щасливим... (Л. Н. Толстой)

2. Звичайне проведення нашої людини - дивитися, як би чого не свиснули, інші - навпаки, і обидва зайняті. (М. Жванецький)

3. - Ну, як ви з цього вийдете? - сказав він. (Л. Н. Толстой)

4. Що б я став з ним робити, коли б підписав його порушив умови? (А. А. Фет)

Група 4.

1. Так як у російській мові майже вже не вживаються фіта, іжиця і кличний відмінок, то, міркуючи по справедливості, слід було б зменшити платню вчителям російської мови, бо зі зменшенням літер і відмінків зменшилася і їхня робота. (А. П. Чехов)

2. Іноземці виникають тому, що бізнесмени з силовиків нікчемні, а бізнес-таки треба керувати. (Ю. Латиніна)

3. Так, графе, - говорив Берг, закурюючи трубку і пускаючи кільця. (Л. Н. Толстой)

4. Був, знаєте, такий випадок. (А. П. Чехов)

Група 5.

1. - Глянь_ка, глянь, - говорив один солдат товаришу, вказуючи на російського солдата, який з офіцером підійшов до ланцюга і щось часто і гаряче говорив з французьким гренадером (Л. Н. Толстой)

2. Але в його погляді, дружньому, ласкавому, все-таки виражалося свідомість своєї переваги. (Л. Н. Толстой)

3. А давно, читачу, нареченої ходили в кринолінах, а женихи хизувалися в смугастих штанах і у фраках з іскрою? (А. П. Чехов)

4. Долохов розжалований солдатами, а син Безухова висланий у Москву. Анатолія Курагіна - того батько якось зам'яв. Але вислали_таки з Петербурга. (Л. Н. Толстой)

Фізмінутка (слайд 16)

Вправи для тренування зору.

«Метелик». Швидко-швидко поморгайте очима та поплескайте віями.

"Маятник". Голову тримайте прямо. Дивіться перед собою. Подивіться ліворуч, потім праворуч (працюйте тільки очима)

"Вісімка". Голову тримайте прямо. Дивіться перед собою. Уявіть собі горизонтальну вісімку і плавно опишіть її очима.

"Жмурки". Кілька разів сильно заплющте очі, потім закрийте очі і посидіть 20-30 секунд спокійно.

6.5.Фразеологізми (слайд 17-18)

Частинки часто входять до складу стійких поєднань. Особливо НЕ та НІ. У чому їхня відмінність, ви пам'ятаєте?(НЕ негативна, НІ підсилювальна) .Наступне завдання пропонує вам закінчити дані словосполучення. Як вони звуться?

Комар носу …

Палець у рот.

Палець об палець.

Ні риба…

Не живий…

Ні світло…

Не дати…

Ні два…

Ні те…

Який би то…

Хоч би що…

Не мукає …

Ні нашим…

Ні з того…

Ні розуму...

6.6.Тестова робота.

1. Позначте частинку.

1) щоб

2) якщо

3) нехай

4) тому що

2. Вкажіть підсилювальну частинку.

1) тільки

2) саме

3) все-таки

4) ось

3. Позначте дефісне написання частки.

1) що(за)

2) навряд (чи)

3) все-таки

4) знайди(ж)

4. Позначте словосполучення з часткою НЕ.

1) Н… хвилини простою.

2) Немає н ... одного вільного місця.

3) Н ... бувати цьому.

4) У лісі н … звуку.

5. Вкажіть номер пропозиції з часткою НІ.

1) (Н ...) роби помилок.

2) (Н ...) єдиного виправлення.

3) На небі (н…) видно зірок.

4) (Н ...) забули підручники?

Ключ 1-3, 2-3, 3-3,4-3, 5-2 (слайд 19)

    Узагальнення уроку. Підсумок (слайд 20)

Перед вами, хлопці, висловлювання відомого публіциста Дмитра Сергійовича Лихачова, уривок з його чудової книги «Листи про добре і прекрасне»(Читання). Назвіть основну думку тексту. З яким твором вона співзвучна?

У розмові з іншими вмійте слухати, вмійте помовчати, вмійте пожартувати, але рідко й вчасно. Займайте собою якнайменше місця. Тому за обідом не кладіть лікті на стіл, стискаючи сусіда, але також не намагайтеся надмірно бути душею суспільства. У всьому знайте міру, не будьте нав'язливими навіть зі своїми дружніми почуттями.

Попереду у вас, хлопці, ще стільки нового та цікавого. Сьогодні ми працювали спільно, і надалі навколо вас будуть люди. Давайте і ми запишемо правила, яких треба дотримуватися, якщо хочеш гарного спілкування. А почнемо ми їх зі слова "Давайте", яке є. … Якою частиною мови?

(Записують поради, прикріплюють на дошку)

    Рефлексія. (Слайд 21-22)

    Домашнє завдання (слайд 23)

Оргмомент

Встановлення на гарну плідну роботу (слайд 1)

Словникова робота.

Мета роботи: збагатити словниковий запас учнів; навчити включати нові слова до складу словосполучень та речень.

Чемпіон, альпініст, снаряд, тренер, інвентар, центровий, арбітр (суддя, у деяких видах спорту)

Якою темою поєднано слова? (Спорт)

Повідомлення учня за статтею газети «Бєлебеївські вісті»

Повідомлення.

Значення слова «параолімпіада»

У терміні "Параолімпіада" використовується латинське значення приставки "раrа" - "приєднався". Таким чином, термін «параолімпійські» означає, що Ігри інвалідів приєднуються до Олімпійських, організовуються та проводяться разом із ними.

Складіть речення використовуючи словосполученняпараолімпійські змагання.

Визначення теми уроку.

Прочитайте великі літери словникових слів. Тема урока.

Пояснення нового матеріалу. Робота з текстом.

Мета роботи : познайомитися з теоретичними відомостями на тему уроку

Тип контролю: самоконтроль, експертний контроль вчителя.

Вид роботи: робота в парі.

Алгоритм

Прочитайте текст

Зробіть певні позначки:

\/ - це я знав;

Нова інформація;

У пропозиціях Сьогодні до нас приїдуть спортсмени?і Хіба сьогодні до насприїдуть спортсмени?питається про одне й те саме, але в другому реченні, крім того, виражений додатковий відтінок значення, укладеного в питанні, – невпевненість, сумнів, а саме: на приїзд спортсменів, здається, слід чекати не сьогодні. Цей додатковий відтінок значення, який виділяє у реченні словосьогодні, виражений за допомогою часткихіба.

Деякі частинки служать для утворення форм слова, наприклад:Приїхали б сьогодні спортсмени. Нехай хлопчики зустрінуть спортсменів біля воріт школи Хто з наснайспортивніший?

Частка – службова частина мови, яка вносить різні відтінки значення у речення чи служить утворенню форм слова.

Частинки діляться за значенням на два розряди: формоутворюючі та смислові.

Виділяються також негативні частки НЕ-НИ, які вам відомі. Частка НЕ ​​надає негативного змісту всій пропозиції чи окремим словам.

До формотворчимвідносять частки, які служать для утворення форм слова; наприклад, умовного та наказового способу; ступенів порівняння прикметників та прислівників.

Частка Б (б) може стояти перед дієсловом, до якого належить, після нього і навіть відокремлюватися від нього іншими словами.

Смислові (модальні)частинки вносять різні смислові відтінки в пропозицію, а також виражають почуття і ставлення того, що говорить до того, про що йдеться в реченні. Ці частки висловлюють питання, вигук, вказівку, сумнів, уточнення, посилення, заперечення, пом'якшення вимоги.

Сенсові частки найчастіше використовуються у розмовному, публіцистичному та художньому стилях промови.

Запитання: чи, хіба, невже

Вигук: що за, як.

Вказівка: ось (а ось), он (а он).

Сумнів: навряд чи навряд.

Уточнення: саме, саме .

Виділення, обмеження:тільки, тільки, виключно, майже.

Посилення: навіть, навіть і, ні, і, адже, адже, все, все-таки,-то.

Пом'якшення вимоги:-ка.

До негативних відносяться частки НЕ та НІ.

Частка надає негативного значення всій пропозиції або окремим її членам.

Чи не бувати цьому. (заперечення всієї пропозиції)

За лісом не великий, а маленький яр.(заперечення окремого члена пропозиції)

Пропозиція набуває позитивного змісту, якщо в ній дві частинкине , одна з яких стоїть перед дієсловом, а друга – перед невизначеною формою дієслова: Я не міг не поїхати.

У тих графах, які ви наголосили на +, записана нова для вас інформація. На основі цього сформулюйте мету уроку. У кожного вона буде індивідуальна. Впишіть ціль у аркуш індивідуальної роботи. Під час виконання завдань ви можете звертатися до цього тексту.

Фізкультхвилинка(мобілізація уваги)

Формоутворюючі частинки. Аналіз пропозицій.

Ціль: визначити роль формоутворюючих частинок.

Алгоритм роботи

Прочитайте речення, перепишіть їх у зошит.

Знайдіть граматичні основи пропозицій (що підлягають і присудки)

Визначте спосіб дієслів-присудків.

Зробіть висновок.

До відкриття спортивного клубунехай готується кожен спортсмен.

У сонячний день ми вирушилиб на пробіжку.

Давай помріємо про майбутні перемоги.

Ключ до завдання 1.

гол. пов. накл.

До відкриття спортивного клубунехай готується кожен спортсмен.

Гол. ум.накл.

У сонячний деньми вирушили б на пробіжку.

Гол. пов.накл.

Давай помріємо про майбутні перемоги.

0 помилок – “5”

1-2 помилки - "4"

3-4 помилки - "3"

5 і більше помилок - "2"

Змістові частки.(Слайд №8)

Мета: визначати роль смислових частинок у реченні.

Алгоритм

Прочитайте висловлювання класиків літератури.

Доповніть їх смисловими частинками, зверніть увагу на слова довідок. (Слайд № 9)

Запишіть речення у зошит.

Над вставленими частинками надпишіть, що виражають

1) Боягуз посилає погрози ... тоді, коли він впевнений у безпеці. (І.В.Гете)
2) … краса ці казки! (А.С.Пушкін)
3) … чарівний, … розкішний літній день у Малоросії! (Н.В.Гоголь)
4) Дурність не могли перемогти... боги. (Ф.Шіллер)
Слова для довідок:тільки, що за, як.

Перевірте свою роботу, користуючись ключем

Ключ до завдання 2.

обмеження

Боягуз посилає погрозитільки тоді, коли він упевнений у безпеці. (І.В.Гете)

вигук
2) Що за краса ці казки! (А.С.Пушкін)

вигук вигук
3) Як чарівний, як розкішний літній день у Малоросії! (Н.В.Гоголь)

посилення
4) Дурність не могли перемогти
навіть боги. (Ф.Шіллер)

Негативні частинки.(Слайд №10)

Мета: навчитися визначати значення негативної часткиНЕ.

Алгоритм

Прочитайте речення, перепишіть.

Визначте значення частинок та запишіть.

Я не був у школі. (________________________)

Я був не у школі. (_________________________)

Я не міг не бути у школі. (_____________________)

Перевірте свою роботу, користуючись ключем.

Ключ до завдання 3.

Я не був у школі. (заперечення всієї пропозиції)

Я був не у школі. (заперечення окремого члена пропозиції)

Я не міг не бути у школі. (позитивний зміст)

Робота з текстом.

Мета: вміти розрізняти розряди частинок.

Тип контролю: самоконтроль.

Вигляд роботи: самостійна робота.

Алгоритм

Прочитайте текст. Заголовіть.

Визнач тему (про що текст?)

Визначте стиль, тип тексту

Попишіть текст, вставляючи пропущені літери, розділові знаки.

Знайдіть у тексті частинки, визначте їхній розряд.

Про користь ранкової зарядки ми чули ще в ранньому дитинстві. Але багатоЧи знаєте людей, все-таки зуміли виховати в собі цю пр.вичку? При словах «ранку(нн,н)я зарядка» багатож починають пр.думувати виправдання і згадувати, що з ранку і так сил ні на що немає, і брешемоне вистачає, але й взагалі не таквже це і корисно – навантажувати свій організм із самого ранку. Але слідувати цій логіці - значить позбавляти себе приголомшливої ​​можливості повернути свій ранок внайбадьоріше, найбадьоріше енергійний і наповнений (нн, н) добрим настроєм час ... Якщо ви все ще сумніваєтеся. Настав час позбутися вигадки(нн,н)их чи нав'язу(нн,н)их кимось виправдань, що заважають вам зробити свій ранок приємним і корисним!Так живе утре(нн,н)я зарядка!

Перевірте свою роботу, користуючись ключем

Ключ до завдання 4.

Тема: гарна звичка

Стиль: публіцистичний

Тип: міркування

Про користь ранкової зарядки ми чули ще в ранньому дитинстві. Але багаточи сенс ви знаєте людей,все-таки сенс що зуміли виховати в собі цю звичку? За словами «ранкова зарядка» багатож сенс починають вигадувати виправдання і згадувати, що з ранку і так сил ні на що немає, і часуне заперечи вистачає, але й взагалі не таквже сенс це і корисно – навантажувати свій організм із самого ранку. Але слідувати цій логіці - значить позбавляти себе приголомшливої ​​можливості перетворити свій ранок нанайформообр бадьоре, найформообр енергійний і наповнений гарним настроєм час… Якщо ви все ще вагаєтесь. Настав час позбутися вигаданих або нав'язаних кимось виправдань, що заважають вам зробити свій ранок приємним і корисним!Так сенс живе ранкова зарядка!

0 помилок – “5”

1-2 помилки - "4"

3-4 помилки - "3"

5 і більше помилок - "2"

Рефлексія. (Слайд №12)

Сьогодні на уроці я дізнався…_______________________________________

Сьогодні на уроці я навчився... ____________________________________

Сьогодні на уроці мені було складно.

Сьогодні на уроці мені було легко…_________________________________

Сьогодні на уроці мені сподобалося…________________________________

Допишіть речення.

Домашнє завдання: скласти діалог на тему «Розмова про користь ранкової зарядки»

Ох вже ці частки! Скільки вчили, скільки тренувалися, а не можемо запам'ятати: то переплутаємо їх із спілками, то з прислівниками. Так і хочеться закричати: "Допоможіть!"

Насамперед запам'ятайте, що вивчити частки "списком" не вийде. Потрібно розібратися з особливостями цієї службової частини промови, склад якої постійно поповнюється.

Він росте за рахунок спілок (а, і, так, або, чи), прислівників (точно, прямо, ледве, вже), займенників (що, все) і навіть дієслів (бач, пак, нехай, давай, майже, або) . Такі частинки за своїм походженням вважаються похідними. Власне частинок не дуже багато, найвідоміші - це НЕ, НІ, ЖЕ, ОСЬ, ГОН, -КА. Ці частинки є непохідними.

За своїм складом частинки поділяються на прості та складові. Коли частка складається з одного слова, то вона називається простою (Ось невдача! Куди ж вона поділася?). Якщо з двох слів, рідше з трьох, то вона вже складова (якраз тебе я шукала. А то ні?).

Тільки порівнюючи схожі слова у певному контексті, можна правильно визначити, де сама частка, а де її омонім – союз чи прислівник. З'ясовувати відмінності найкраще у реченні, оскільки в частинок та його "двійників" тут відразу виявляються особливі властивості.

Наприклад візьмемо чотири пропозиції: Світ дуже великий і дуже красивий. І Москва не одразу будувалася. Вона пояснювала все просто та зрозуміло. Просто я заблукав у незнайомому місці.

У першому реченні союз І пов'язує два однорідних складових іменних присудків "великий" і "красивий". У другому - частка І посилює значення підлягає "Москва". Союзи пов'язують як однорідні члени, а й частини складного пропозиції. А частки не можуть бути засобом зв'язку, вони грають зовсім іншу роль: вносять додаткові смислові відтінки або допомагають утворити форму слова, але трохи пізніше. У третій пропозиції прислівник ПРОСТО залежить від присудка "пояснювала" і виконує роль обставини способу дії. У четвертому - частка ПРОСТО не є членом пропозиції, до неї не можна поставити питання від присудка "заблукав", і вона лише посилює зміст пропозиції.

Ми використовуємо частки практично в кожному реченні, але часто не помічаємо цих маленьких "трудівників" мови. А без них не можна обійтися, особливо в розмовній мові, де вони поєднуються один з одним і стають складовими: Ось так завдання! Ай та Петько, милий шахрай! Ось і скінчилися уроки...

Швидко запам'ятовуються і легко впізнаються формоутворюючі частинки, їх небагато:

Б, Б служать для освіти форм умовного способу дієслова, мають значення можливості, імовірності дії, можуть займати в реченні різне місце (Був би я чарівником, я зробив би всіх людей щасливими.);

ТАК, ДАВАЙ, ДАВАЙТЕ, ПУСКАЙ, НЕХАЙ допомагають дієслову утворити форму наказового способу і іноді діють заодно з часткою КА, що виражає пом'якшення вимоги або прохання: ДАЙ-КА, ДАВАЙ-КА, ДАВАЙТЕ-КА, ДАЙТЕ-КА, НУ-КА (Так живе мир на планеті! Дай-но книгу почитати.).

Не можна забути і частинки, які допомагають утворювати деякі порівняльні форми прикметників і прислівників. Складовий порівняльний ступінь у прикметників і прислівників утворюється за допомогою частинок БІЛЬШЕ, МЕНШЕ: сильніший, менш швидкий; швидше, менш сильно. А складова чудова у прикметників вимагає наявність частинок НАЙБІЛЬШЕ, НАЙМЕНШЕ: найсильніший, найшвидший, найменш вдалий).

Є елементи, які вважаються словотворчими за своєю суттю: -ТО, -АБО, -НЕБУДЬ, СЕГО-, НЕ-, НІ-. Вони беруть участь у освіті невизначених та негативних займенників та прислівників. Ці "будівельні цеглини" втратили свою приналежність до частинок, оскільки перестали бути окремими словами.

І все-таки найчастіше ми маємо справу зі смисловими частинками, у деяких шкільних підручниках вони називаються модальними. Їхні види за значенням особливо численні, і найголовніше - важко запам'ятовуються. Отже, приготуйтеся! На початку таблиці вказані частки, найбільш уживані в мові. Наприкінці наводяться три групи частинок, які часто не потрапляють у звичну класифікацію.

Розряди частинок

ПИТАННЯ служать висловлювання питання

Невже, невже, невже, хіба, чи, чи, чи що?

Невже ви пішли? Чи близька година побачення? Невже та сама Тетяна?.. Хіба ти хворий? Чи не закрити вікно? Чи ти вчора приходив? Ходімо, чи що?

оклику служать для вираження емоцій

Що за, як, ось так, ось і, вже й, бач, як бач який, ну, ну і, просто

Що за краса, ці казки! Як гарно кругом! Отак дива! От і вір їм! Вже й молодець! Бач, як розкричався! Бач який сміливий! Ну краса, то краса! Ну і денек! Просто краса!

ВКАЗАТЕЛЬНІ служать для вказівки на предмети, явища, події

Ось, ось і, он, це

Ось гайок, ось стежка. Ось і кінець. Он лежить книга. Це стіл накрили на обід.

НЕГАТИВНІ служать висловлювання заперечення

Ні, зовсім не, зовсім не, далеко не, ні, ні, ніяк ні

Не можу спати. Не спекотний день. Не ти винен. Далеко не бідна людина. Ні з місця! Ні, не йдіть! - Готовий? - Ніяк немає.

ПІДСИЛЮВАЛЬНІ служать для посилення окремих слів

Адже, навіть, і ж, ох, ох, все-таки, а все-таки, все, ні, та й

Я ж казав вам. Навіть ти проти. Вона й не думала йти. Чим же зайнятися? Ви вже знаєте. Ох цей Федько. Він мені таки друг. А все ж таки вона крутиться! Вона все в'яже та в'яже. Жодного слова не сказав. Та й ми підемо додому.

УТОЧНІ служать для уточнення сенсу окремого слова

Саме, якраз, точно, прямо, приблизно, мало не, зовсім

Саме вона ладна йти за тобою. Саме сьогодні ти дуже потрібний. Я чекаю на тебе рівно о п'ятій. Ти точно як дідусь. Він прямо сміється у вічі. Приблизно у квітні розпочнемо підготовку до випускного. Я мало не втратила гроші. Він зовсім замерз.

ВИДІЛЬНІ служать для виділення та обмеження слів

Тільки, тільки, тільки, один лише, всього лише, хіба що, виключно, майже, хоч, хоча б

Тільки під час роботи я відпочиваю. Тільки він може допомогти. Ми були там тільки раз. Тільки я залишився. Лише раз сади цвітуть. Я не вечерятиму, хіба що чаю поп'ю. Довіряли пошту виключно йому. Майже все готове. Тільки Він не знав. Хоч води напитися. Хоч би раз ти прислухався до порад старших.

ІЗ ЗНАЧЕННЯМ СУМНІВ служать для висловлення сумніву

Навряд чи навряд чи ніби хіба що бач.

Чи тепер знайдеш гриби. Навряд ми зможемо тут пройти. Як би чого не сталося. Вона начебто обіцяла приїхати. Хіба що борщу зварити. Бач, що вигадав.

ПОРІВНЯЛЬНІ

Начебто ніби ніби

Наче я один винен! Десь ніби чути гуркіт грому. Хвилі на Байкалі наче на морі.

УТВЕРДЖУВАЛЬНІ

Так, так, добре, добре, так точно, ось саме, а як же, безумовно

Так, недобре вийшло. Так, припустимо. - Зробиш? - Добре. - Виконуйте наказ! - Так точно! – Ми згодні з вами. - Саме так. - Світло вимкнено? - А як же! - Ви готові? - Безперечно.

ІЗ ЗНАЧЕННЯМ ЧУЖОГО МОВЛЕННЯ

Нібито, мовляв, мовляв, де

Батько каже, що нібито його образив. Ти, мовляв, не хотів. Пояснювала, що я не такий, як вони. Сміялися, що ось-бо безглуздий, а туди ж лізе!

Шкода, що вчені та методисти так не дійшли єдиної класифікації частинок, тому в одних шкільних підручниках називають лише п'ять розрядів, в інших вісім. Як бути вчителю та учням? Питання риторичне!

Література

1. Валгіна Н.С., Розенталь Д.Е., Фоміна М.І., Цапукевич В.В. Сучасна російська мова. Вид. 2, дод. і перероб.: Вид-во "Вища школа". – М., 1964. – С. 264-267.

2. Тихонов О.М. Сучасна російська мова. (Морфеміка. Словотвір. Морфологія). Вид. 2, стереот. - М: Цитадель-трейд, ВД Ріпол Класік, 2003. - С. 436-442.

3. Дудников А.В., Арбузова А.І., Ворожбицька І.І. Російська мова: Навчальний посібник для средн. спец. навч. закладів. - 7 видавництво, испр. - М: Вищ. шк., 2001. – С. 217-228.

4. Шклярова Т.В. Російська мова. Довідник для школярів та абітурієнтів (посібник для середньої школи). - М: Грамотей, 2002. - С. 260-268.

5. Войлова К.А., Гольцова Н.Г. Довідник-практикум з російської. - М: Просвітництво, 1996. - С. 127-137.

6. Булатнікова А.Є. Особливості вивчення частинок / Російська мова у школі. – 1981. – № 1. – С. 56-59.

7. Соколова Г.П. Ще раз про НЕ і НІ... (Формування орфографічної навички на уроках повторення) / Російська мова в школі. – 2003. – № 5. – С. 15-23.

Три уроки на тему «Частина» у 7 класі загальноосвітньої школи. Вчитель Поломошнова Тетяна Олексіївна МБОУ «ЗОШ №11» міста Кемерово Телефон 8 904 969 86 28

Три уроки на тему «Частка» у 7 класі (Підручник за редакцією С.І.Львової для загальноосвітньої школи)
ВступТема «Частина» належить до найважчих у курсі російської. Розуміння семантики та походження частинок, питання їхнього правопису викликають у учнів утруднення. Починаючи вивчення цієї теми, перш за все треба з'ясувати, що учні вже знають про частинки, адже частки зустрічалися нам при вивченні різних тем і розділів мови. Такі маленькі частки можуть так багато! Вони передають різні почуття та переживання, створюють настрій тексту. У роботі представлені перші уроки на тему «Частини». Головна ціль цих уроків- Пробудити інтерес до службової частини мови. Для цього необхідно ввести до уроку дослідження, коли учні самі можуть поспостерігати, узагальнити, зробити висновки.
Теми уроків 1. Частка як службова частина мови – 1 год.2. Смислові частки – 1 год.3. Формоутворюючі частки – 1 год.

Урок 1. Частка як службова частина мови Завдання уроку:- Освоїти семантику частинок, їх функції в мові та мовленні. - Навчити відрізняти частинку від інших частин мови. Хід уроку1. Колективна відповідь на запитання: Що ви вже знаєте про частинки?Частка – це службова частина мови. Частка - означає невелика частина. У реченні до частки не можна порушити питання, самостійного лексичного значення вона має. Але від частки залежить чимало: вона може заперечувати, вносити сумніви, вказувати та уточнювати, посилювати чи пом'якшувати вимогу, висловлювати різні почуття, вона може утворити форму слова. За допомогою частинок ми можемо оцінити зміст висловлювання. Отже, частки надають різні додаткові відтінки слів та речень. 2. Спостереження та аналіз тексту (текст надрукований на картці)Саме у птахів кумедні зустрічаються імена. Чи повіриш, що водиться птах поганка. Поганка та ще й рогата. Адже і пташка завірюшка є. Або просто дзиґа. А ось зовсім милі імена: вівсянка, просянка, коноплянка і навіть сочевиця. А хіба погана назва чиж чи чечітка? Невже незрозумілими для нас будуть імена: зеленушка, синьохвістка, білолобик? Все ж таки російські назви такі точні! (По Н.Сладкову) Завдання: Використовуючи підручник, знайдіть та випишіть частинки. Визначте функції цих частинок, їхню семантику. Що буде, якщо їх прибрати із пропозицій? Як довести належність слова до частинок?
3. Розмова за текстомУ цьому невеликому тексті багато частинок: саме, навряд, та ще й, адже, а от, навіть, а хіба, невже, все ж таки.Наприклад, якщо прибрати частинку саме, то пропозиція втратить значення уточнення. ледвевносить у пропозицію семантику сумніву. Частинка так щепосилює почуття подиву… Учні коментують текст, з'ясовують за таблицею, якого розряду за значенням і функції належить кожна частинок.
4. Закріплення(Виконання вправ з підручника) Вправа №635, усно. Коментар. Звертаємо увагу, що різні за семантикою частинки змінюють зміст та інтонацію речень. На зміст висловлювання впливає і те, перед яким словом у реченні використовується частка. Вправа №636. Записати діалог по вибраному фотосюжету. Пояснити роль частинок у діалозі. Вправа № 639. З'ясувати роль формотворних частинок у освіті наказового способу дієслова. 5. Узагальнення знань.6. Домашнє завдання №637.
Урок 2. Змістові частинки, різновиди смислових частинок Завдання уроку:- Навчити розрізняти різновиди смислових частинок. - Виявити функціональні особливості смислових частинок у певних стилях промови.
Хід уроку1. Перевірка домашнього завданняЯкі функції виконують знайдені вами частинки та які смислові стосунки виражають? Зачитати та обговорити внутрішній монолог героя. Чому в такому тексті доречно використати частки? 2. Робота за таблицею стор. 130.- Які є різновиди смислових частинок? - Що виражають смислові частинки? - У яких стилях промови вони частіше вживаються? 3. Виконання завдання з картки 1.Перепишіть речення, розкриваючи дужки та вставляючи пропущені літери. Визначте різновиди смислових частинок. 1. Цвіте на повну черемха і навіть бузок починає розпускатися. 2. Хіба тобі ця дівчинка так сподобалася? 3. Що за краса російські казки! 4. Он за гаєм село; геть подалі інша з білою церквою…5. Стіл був дуже р..скошний: одних тільки свіжих фруктів достаток! 6. А метелик розпустив ш..лкові крила і все (таки) полетів. 7. «Чи не знаєте, як до Іванівки проїхати?» - Запитав кучер. 8. А гроза точно почнеться скоро: он з-за лісу хмара насувається! 9. Ось цей синій зошит із моїми дитячими віршами. 10. (Не) Чи справді всі згоріли каруселі? 11. Як же мені не веселить..ся, не сумувати від різних бід! 4. Перевірка завдання, висновки:У пропозиціях представлений розряд смислових частинок: підсилювальні, питальні, оклику, вказівні, видільно-обмежувальні частинки. Щоб правильно визначити значення частки, треба вдуматися у зміст речення, у якому ця частка «працює».
5. Виконання завдання з картки 2.Зіставте тексти, визначте стиль мови. Випишіть частинки. Які їхні функції у тому та іншому текстах? У яких стилях промови частіше використовуються смислові частки і чому? Отець Христофор помолився і сказав: – Бог милості прислав. Ну як здоров'я? - Тепер добре, - відповів Єгорушка. - Слава Богу.. А я з обідні…Та ходив зі знайомим ключником побачитись. Він кликав мене чай пити. Отець Христофор зняв рясу, погладив себе по грудях і розгорнув пакунок. Йогорушка побачив бляшанку з ікрою, шматок балика та французький хліб. — Ось ішов повз лавку і купив, — сказав Христофор. - Подумав, що вдома хворий, так воно наче й простіше. А ікра хороша, осетрова... (О.П. Чехов «Степ»)
До моря лише підходить він, Та бідолаха так і хлюпає, Ось і чує ніби стогін… Воду довкола каламутить і хлеще… Видно, на морі не тихо; Той уже кігті розпустив, Дивиться - бачить діло лихо: Клюв кривавий нагострив, Б'ється лебідь серед брил, Але якраз стріла заспівала, Коршун гасає над нею; У шию шуліка зачепила ... (А.С.Пушкін «Казка про царя Салтана»)
6. Перевірка роботи, висновки: Сенсові частинки найчастіше вживаються в художньому та розмовному стилях мови Вони вносять у пропозицію твердження чи заперечення, передають різні смислові відтінки. Частка не називає предмет, дію чи якість, не пов'язує слова та речення. «Робота» частинок – вносити додаткові відтінки у висловлювання чи служити утворенню будь-якої певної форми слова.
7. Домашнє завдання упр. №640(Виписати частки, визначити їхній розряд і різновид; написати твір-міркування за завданням, вживши кілька частинок).

Урок 3 Формоутворюючі частки Завдання уроку:- Виявити функції формоутворюючих частинок, закріпити вміння відрізняти частинку від інших частин мови.
Хід уроку1. Перевірка домашнього завдання, обговорення творів.
Очі - дзеркало душіЯк висловився відомий російський художник – карикатурист Віталій Пєсков, очі – це«Візитна картка характеру людини та її намірів». Автор нарису наводить кілька доказів того, що по очах можна визначити характер та душевний стан людини. Я вважаю, що В. Пєсков правий. Аджеякщо уважно розглянути портрети, виконані відомими російськими художниками (вони вміщені у додатку до нашого підручника), можна побачити, що саме очі «оживляють» будь-який портрет. Наприклад, портрет доньки художника В.І. Рєпіна має другу назву «Стрекоза». У дівчинки задерикуватий і лукавий вираз очей. Саметакий погляд у непосидючої та допитливої ​​дитини. Картина пронизана радістю та очікуванням літнього дива. Портрет Мики Морозова, написаний художником В.А.Сєровим, створює зовсім інший настрій. Очі дитини сповнені подиву, немов хлопчик намагається відповісти на якесь питання, яке виникло в його свідомості. Очі навітьне по-дитячому серйозні. Ймовірно, Міка – дуже уважна та чутлива дитина. Як жвірно сказано: очі – дзеркало душі! 2. Розмова щодо матеріалу підручника та записаних під диктовку речень.
1. Якби я умів розповідати казки, я розповів би казку про кожну травинку, про кожне деревце. 2. Нехай не буде жодної нещасливої ​​людини! 3. Він написав Акулін лист найбільш чітким почерком і найшаленішим складом. 4. У цій ситуації треба діяти рішуче! 5. Красуйся, град Петров, і стій непохитно, як Росія, нехай помириться з тобою і переможена стихія. 6. Іди сюди, вірний мій працівник Балда!
У частинок два розряди: смислові та формотворні. Які ж форми утворюють формоутворюючі частки? Наприклад, за допомогою частки Б утворюється умовний спосіб дієслова. Частка Нехай (ПУСКАЙ) служить для освіти наказового способу. Для утворення наказового способу служить і частинки ТАК, ДАВАЙТЕ ((ДАВАЙ). Частки БІЛЬШЕ, МЕНШЕ, САМИЙ служать для утворення ступенів порівняння прикметників і прислівників.
3. Робота-дослідження за картками.Як відрізнити частинку від омонімічних частин мови?
Якою частиною мови є слово ТІЛЬКИ у наведених прикладах:1. Тиша зустріла нас, як тількими виїхали з села у поле. (Спілка)2. Письменником може стати тількитой, хто має життєвий досвід. (частка)3. Крізь туман неяскраво світило щойносонце, що встало. (прислівник)
Якою частиною мови є слово ЄДВА у наведених прикладах:1. ЛедвеВолодимир виїхав за околицю, як піднявся вітер. Але відіслати його до батька навряд чиприємно буде вам? Ібрагім, залишившись наодинці, ледвеміг схаменутися.
4. Формулювання висновків (усно).
5. Виконання морфологічного аналізу частинок за зразком.
Але ви, на мою нещасну частку хочкраплю жалю зберігаючи, ви незалиште мене. Що ви ще сказали бмені на прощання? Хоч- частинка; не є членом речення; незмінна службова частина мови; смислова, виражає видільно-обмежувальне значення. Не- Частка, входить до складу присудка; незмінна службова частина мови; смислова, виражає значення заперечення. Б- Частка, входить до складу присудка; незмінна; формотворча, утворює умовний спосіб дієслова.
6. Домашнє завдання упр. №639
Після осмислення теорії можна запропонувати написати твір-мініатюру, почавши її словами: Що за дивовижна зустріч! , а закінчивши – Ось щастя знайомства з талановитою людиною! Це може бути захоплене есе про художника, композитора, актора, письменника тощо. На всіх наступних уроках мова піде про правопис частинок, але не можна забувати про завдання мовного розвитку.

ЛІТЕРАТУРА1. Н.В.Єгорова. На допомогу шкільному вчителю. Уроки у 7 класі. М., ВАКО, 2006р.2. С.І.Львова, В.В.Львів. Російська мова. Підручник: 7 клас, 2 частина. М., Мнемозіна, 2012р.3. М.М.Разумовська. Методичні поради до підручника «Російська мова. 7 клас". М., Дрофа, 2002г4.Г.П. Соколова. Уроки російської мови та словесності. М., Дрофа, 2003р. (Майстер клас)

Пояснювальне списування. Все у природі безперервно розвивається, але по-різному відбуваються ці зміни. За змінами, що відбуваються, наприклад, з кульбабою, можна простежити протягом кількох тижнів. Зелені паростки дадуть жовті квіти, які незабаром перетворяться на легку повітряну кульку. Парасольки-насіння покинуть стеблинку і відлетять з вітром. Розвивається і людина, що змінюються його відносини зі світом. Мова – також живе явище. Він формується, живе і навіть може померти, як це сталося з давньогрецькою та латинською мовами. Але багато сучасних слів таять у собі давньогрецьке і латинське коріння. Російська мова також втрачає багато слів, але й набуває нових. Нові слова іноді легко приживаються в нашій мові, а іноді важко. Розвивається суспільство, розвивається культура, наука, техніка – розвивається та мова.